Sağlık-Sen’den Sağlık Bakanlığı’na "Zamda Ayrımcılık" Tepkisi
06 Aralık 2021, Pazartesi

Sağlık-Sen Genel Başkan Semih Durmuş, “Madem isteyince, zam kararı açıklayıp, akşamına Meclis’ten geçirebiliyorsunuz. Aynısını kapsam dışı bırakılan yüzbinlerce sağlık çalışanı için de yapabilirsiniz. İşte o zaman sizi yürekten alkışlarız. O zaman ‘helal olsun’ deriz” dedi.

Sağlık-Sen, binden fazla teşkilat mensubunun katılımıyla Antalya İl Sağlık Müdürlüğü önünde, Sağlık Bakanlığı’nın ayrımcılığa neden olan zam uygulamasına tepki gösterdi. 

Burada basın açıklaması yapan Genel Başkan Semih Durmuş, “Yetkili sendika olarak zam yapılmasına asla karşı değiliz, olamayız da. Zamma karşı olmamız, sendikal kimliğimizi ve mücadelemizi inkar manasına gelir. Biz yapılan zamda sağlık çalışanlarının yok sayılmasına karşıyız” dedi. 

“Vicdan Sahibi Herkes Karşı Çıkar” 

“Biz hiç kimseyi memnun etmeyen, her seferinde ortalığı allak bullak eden ‘ben yaptım’ oldu anlayışına karşıyız” diyen Durmuş, sözlerine şöyle devam etti:

“Biz, bizi görmezden gelen, istişareyi ortadan kaldıran, başına buyruk bürokratik oligarşiye sonuna kadar karşıyız. Seçilmiş iradeyi yanlış bilgiyle yanıltıp kanun düzeyinde ayrımcılık yapılmasına karşıyız. Yüzbinlerce sağlık çalışanının üvey evlat görülmesine, yok sayılmasına, emeklerinin hor görülmesine karşıyız. Vicdan sahibi herkesi de karşı olmaya, tepki göstermeye davet ediyoruz.”

Bu durumun hekimler tarafından da eleştirildiğini dile getiren Durmuş, “Her bir branştaki, her bir birimdeki sağlık emekçisi, sağlık hizmet zincirinin bir halkasını temsil ediyor. Zincirin bir halkasını yok sayarsanız, tamamını yok saymış olursunuz. Zincirin bir halkasını kırarsanız, tamamını incitmiş olursunuz. Zincirin bir halkasını görmezden gelirseniz, tamamını görmezden gelmiş olursunuz” ifadelerini kullandı. 

“Kabul Etmemiz, Sessiz Kalmamız, Geçiştirmemiz Mümkün Değil”

Sağlık çalışanları arasında ayrımcı adımların sağlık sisteminin bütününe zarar verdiğini dile getiren Durmuş, “Dün akşam, TBMM’de kabul edilen yasayla tam da bu olmuştur. Sağlık hizmet zinciri Bakanlık eliyle, Meclis iradesiyle kopmuştur. Sağlığın bir ekip işi olduğu, sağlık çalışanlarının bir bütün olduğu, kanun eliyle resmen inkar edilmiştir. Çok açık bir şekilde ayrımcılık yapılmıştır. Bunu kabul etmemiz, sessiz kalmamız, geçiştirmemiz mümkün değildir.”

“Çalışma Barışı Baltalanmaktadır”

Durmuş, basın açıklamasına şöyle devam etti:

“Buradan siyasi iradeye ve bakanlık bürokrasisine ‘hatanızı düzeltin, yüzbinlerce sağlık çalışanının üvey evlat olmadığını gösterin’ diye çağrıda bulunuyoruz. Madem isteyince, zam kararı açıklayıp, akşamına Meclis’ten geçirebiliyorsunuz. Aynısını kapsam dışı bırakılan yüzbinlerce sağlık çalışanı için de yapabilirsiniz. İşte o zaman sizi yürekten alkışlarız. O zaman ‘helal olsun’ deriz.”

Yüzbinlerce sağlık çalışanının takdirini kazanmanın yolunun belli olduğunu kaydeden Durmuş, “1 milyonluk sağlık ordusunun bir kısmına zam yapıp, geri kalanını yok saymak, çok açık bir şekilde çalışma barışını baltalamak anlamı taşımaktadır. Sorumlu Bakanlık eliyle, iş barışı baltalanıyorsa, ortada çok ciddi bir yanlışlık var demektir. Sağlık-Sen olarak bunun olmaması için var gücümüzle mücadele etmeye kararlıyız” dedi. 

“Ülke Genelinde İş Bırakma Eylemi Yapacağız”

Önümüzdeki hafta, ülke genelinde iş bırakma eyleminde bulunacaklarını açıklayan Durmuş, “Açıkçası ne gerekiyorsa yapacağız. Ülkemizin hayat sigortası sağlık ordumuz, bu tür yanlışlıkları hak etmiyor. Ümit ve temennimiz, çok geç olmadan, kapsamlı bir zam açıklamasıyla sağlık çalışanlarının tamamının yüzünün gülmesi” diye konuştu. 

Sağlık çalışanlarını bölmeye, kutuplaştırmaya, sağlık sistemini çökertmeye çalışanlara ‘dur’ diyeceklerini belirten Durmuş, “Yalnızca fedakar sağlık çalışanlarını ve teşkilatımızı değil, tüm vatandaşlarımızı bu erdemli duruşa destek olmaya bekliyoruz” ifadelerini kullandı.

  • PAYLAŞ :
  • memursen logo
  • sagliksen logo
  • sağlık bakanlığı logo
  • aileve sosyasl politikalar bakanlığı logo
  • calışma ve sosyal güvenlik bakanlığı logo